12 czerwca 2024

Pomnik Niepodległości i Suwerenności w Węgorzewie będzie rzeźbą plenerową i zostanie posadowiony w centralnym miejscu placu przy zbiegu ulic 11 listopada, Grunwaldzkiej, Teatralnej i Zamkowej w Węgorzewie.

Przedstawienie niepodległości i suwerenności, jest tutaj budowane nie wprost, a poprzez odwołanie się do swoistych środków wyrazu. Zostaną użyte nowoczesne materiały do budowy pomnika oraz zastosowane nowoczesne technologie budowlane. Kompozycja wykonana z uszlachetnionego betonu i polerowanej stali nierdzewnej, skłania obserwatora do refleksji zarówno w warstwie wizualnej jak i znaczeniowej. W ten sposób łączy się przeszłość z teraźniejszością i skłania do koniecznej refleksji nad przyszłością.
Trzy sześciometrowe kolumny o surowej fakturze symbolizują ziemie trzech zaborów pod którymi żyli Polacy. Rzeczpospolita terytorialnie została zniewolona, lecz umysłów Polaków nigdy nikomu nie udało się zniewolić. Zwieńczenie Pomnika stanowi łącznik z polerowanej stali nierdzewnej symbolizujący Polskę, która jak Feniks odrodziła się z popiołów. Blask i czystość stali to jak nowa tabula rasa „niezapisana tablica”, na której możemy zapisywać naszą przyszłość. Pomiędzy kolumnami możemy swobodnie się przemieszczać. Jest to przejście symboliczne, jak przeniesienie z Polski pod zaborami do Polski teraźniejszości i spoglądanie z nadzieją ku przyszłości.

Proponowany wzór pomnika jest:

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...

Stojąc pod konstrukcją, spoglądając ku górze, uwagę zwraca element łączący kolumny wykonany ze stali, w którym jak w lustrze, odbija się postać obserwatora, a razem z nim, jego zmieniający się świat. Forma trzech kolumn nawiązuje do megalitycznego dolmenu, „nowego kamienia” węgielnego naszej odrodzonej przed stu laty państwowości. Trwale położone podwaliny pod niepodległy byt państwa polskiego, okupiony ogromnymi ofiarami, kulturą zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązuje do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej. Tym samym zobowiązuje nas do przekazywania przyszłym pokoleniom wszystkiego, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku.


Docierające między kolumny światło symbolizuje nas i nasz świat w którym żyjemy. Tak oto te dwie przestrzenie łączą się – teraźniejszość z przeszłością i przeszłość z teraźniejszością po to, aby móc optymistycznie spoglądać ku przyszłości.
W święta narodowe kolumny będą podświetlone w biało-czerwonych barwach, gdzie biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności a czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Dopełnieniem całości założenia w warstwie znaczeniowej będą zewnętrzne światła barwy niebieskiej, których snopy skierowane będą ku niebu.

 

About The Author

54 thoughts on “Pomnik na 100-lecie odzyskania niepodległości – co o nim sądzisz? [ANKIETA]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *