15 czerwca 2024

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przesłane pytania. Nie sądzliśmy, że będzie ich aż tak dużo. Stąd też małe opóźnienie w przygotowaniu tej listy i przesłaniu jej burmistrzowi.  W odpowiedzi na przesłane pytania otrzymaliśmy nastąpującą odpowiedź:

Dzień Dobry,
Bardzo dziękuję za przesłanie zadanych przez Czytelników Państwa strony pytań. Z uwagi na ich dużą ilość oraz złożoność poruszonych w nich problemów proszę o cierpliwość, ponieważ potrzebuję trochę czasu na rzetelne udzielenie odpowiedzi. Postaram się uczynić to bez zbędnej zwłoki.

Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof Piwowarczyk

Jak już otrzymamy odpowiedzi z pewnością je szybko opublikujemy. Poniżej zamieszczamy listę pytań nadesłanych przez Państwa.

Pytania ogólne:

 1. Czy został zaciągnięty kredyt o którym była mowa 25 lipca na sesji rady miejskiej? Jeśli tak to na jaką kwotę?
 2. Chciałbym się dowiedzieć, gdzie znajduje się kostka zdjęta z ulicy Pionierów? Czy ta mała górka przy oczyszczalni to wszystko? 
 3. Jaki był koszt przygotowania projektu przebudowy placu Wolności oraz terenów mu przyległych? Na jakim etapie realizacji jest ten projekt? Dlaczego nie zostały przedstawione dwa niezależne projekty o których była mowa na stronie www.wegorzewo.pl? Skąd miały / mają pochodzić środki na jego realizację? 
 4. Poproszę o przedstawienie całkowitego kosztu przygotowania projektu przebudowy / budowy nowego WCK. Chodzi mi całkowity koszt złożenia dokumentów konkursowych. Przez koszt całkowity rozumiem koszt projektu dofinansowania, projektu architektonicznego, oraz wszelkich innych kosztów z tym związanych. Na jakiej podstawie została wybrana firma projektowa, która wykonała projekt przebudowy?  Czy ten projekt ma szanse na powodzenie?
 5. Na jakim etapie jest sprawa sądowa z wykonawcą, który źle wykonał plażę miejską na której zapada się grunt?
 6. Czy wybudowana droga prowadząca na plażę (odcinek od przepompowni zdjęcie w załączeniu) została uwzględniona w sumarycznym koszcie budowy plaży? Czy na budowę zostało wydane pozwolenie? Która firma wygrała przetarg na jej realizację? 
 7. Na jakim etapie jest sprawa sądowa z wykonawcą, który źle wykonał rewitalizację parku miejskiego?
 8. Chciałbym się dowiedzieć ile Gmina straciła pieniędzy na przepompowywaniu wody z kanału przez pompy umieszczone w instalacji burzowej przy ul. Pionierów w wyniku nie zamknięcia / zaślepienia otworów wlotowych? Poproszę o przesłanie skanu specyfikacji technicznej pomp tam użytych z dokumentacji projektowej z których jasno wynika jakiej mocy użyte są tam urządzenia. 
 9. Czy Malik Montana otrzymał wynagrodzenie za występ podczas Dni Węgorzewa 2018?
 10. Ilu udało się pozyskać inwestorów zewnętrznych do SSE w Węgorzewie? Odnoszę się do Pana wypowiedzi w której mówił Pan o prowadzonych rozmowach z potencjalnymi inwestorami. 
 11. Wiemy, że podczas budowy ścieżki rowerowej „Wielkiej pętli mazurskiej” ma powstać wieża widokowa na wzgórzu przy cmentarzu. Proszę o przedstawienie projektu, umiejscowienia, oraz materiału z jakiego będzie zrobiona. 
 12. Poprosimy o upublicznienie statystyk (unikali użytkownicy, odsłony) portalu www.wegorzewo.pl z Google Analytics z okresu od początku zbierania danych w pliku PDF. Chcemy zweryfikować te 1,5 mln wyświetleń strony podawanych przez Panią Annę Styrańczak. 
 13. Ile kosztowało miasto uczestnictwo w Mazury MTB w 2017 i 2018 ?
 14. Ile miasto wydało na reklamę w Gazecie Wyborczej Półmaratonu Węgorza?
 15. Jaki był koszt organizacji Kina Plenerowego oraz jaki wkład poniosła gmina Węgorzewo? 
 16. Dlaczego od półtora roku nie udało się zarejestrować wydawanego przez gminę Wegorzewo dwutygodnika „Gazeta Węgorzewska”?
 17. Proszę o podanie całkowitego kosztu przygotowania jednego numeru dwutygodnika „Gazeta Węgorzewska”.
 18. Jaki ma Pan plan, na atrakcje w naszym mieście?
 19. Czy opłaca się utrzymywać straż miejską, która rządzi się swoimi prawami?
 20. Czy jest szansa, że droga szutrowa prowadzącą do plaży miejskiej zamieni się w drogę asfaltową? Jeśli tak to kiedy?
 21. Dlaczego porzucono projekt modernizacji stadionu miejskiego wraz z budową infrastruktury lekkoatletycznej? Ministerstwo Sportu i Turystyki dopłaca w ramach „Programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej” do 85% wartości inwestycji, więc koszty ze strony gminy nie byłyby zbyt wysokie, a wobec sukcesów naszych lekkoatletów taki obiekt byłby bardzo potrzebny.
 22. Klika lat temu został ogłoszony konkurs na strategię promocji w Węgorzewie. Złożono kilka projektów, z którymi mogli zapoznać się również mieszkańcy miasta. Został wyłoniony zwycięzca. W konkursie została przewidziana nagroda. Czy strategia jest realizowana? Jeśli nie to z jakiego powodu? Jeśli tak to co z tej strategii zostało do tej pory zrealizowane.  
 23. Dlaczego mieszkańcy tak małego miasta jak Węgorzewo płacą tak duże pieniądze za usługi komunalne.  W wydatkach za usługi komunalne sąsiednie miasto Giżycko jest w czołówce najtańszych miast bo na 4 miejscu, gdzie wydatki na 1 mieszkańca wynoszą 160517 zł (rocznie) podczas gdy Węgorzewo zajmuje  273 miejsce z wydatkami rocznymi na 1 mieszkańca w kocie aż 3 220,57 zł. 
 24. Dlaczego platforma gminy Węgorzewa nie zawiera możliwości zadawania pytań Burmistrzowi pomimo, że mieszkańcy o to prosili.  Z Burmistrzem Giżycka można się kontaktować bezpośrednio przez jego stronę internetową lub poprzez FB. Czy w dzisiejszych czasach rozwoju technologi problemem jest ustawienie na stronie internetowej formularza do kontaktu?
 25. Czy warto składać wniosek na przyznanie mieszkania, skoro mimo upływu wielu lat nadal nie ma żadnej reakcji w mojej sprawie? Samotna matka z dwójką dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
 26. Dlaczego w gminie Węgorzewo nie ma do tej pory Budżetu Obywatelskiego? Wspomniał Pan swego czasu o Funduszach Sołeckich, jednak obejmują one jedynie teren wsi. A co z mieszkańcami Węgorzewa?
 27. Jak wygląda zapowiadana przez pana wprowadzenie Karty Dużej Rodziny? Ile osób z niej korzysta? Ile podmiotów świadczy usługi?
 28. Co Pan zamierza zrobić z obecnym brakiem promocji miasta? Czy biuro promocji spełnia rolę promocji, a może dyrektor lub pracownicy nie znają się na promocji w tych czasach? Co z dyrektorem węgorzewskiego domu kultury? Czy zamierza Pan zostawić dalej taki sam skład ludzi wkoło siebie czy może czas na zmiany? Nie ma Pan dobrej opinii wśród młodzieży, w sumie Pana kandydat też nie. Jaki jest Pana plan na wygraną?
 29. Co Pan Burmistrz zrobi jeżeli zostanie wybrany na kolejną kadencję aby ściągnąć młodych do miasta?
 30. Witam, jako osoba urodzona w Węgorzewie ale teraz tam niemieszkająca na stałe, odwiedzam to miasto kilka razy do roku i widzę co się na przestrzeni lat dzieje. Jeśli coś się tu buduje i otwiera to jest to albo architektoniczny koszmar albo jakiś szmateks, w mieście nie można dobrze zjeść w sezonie, infrastruktura drogowa pomijając główną drogę w mieście jest koszmarna (ulica krzywa to chyba wizualizacja stanu miasta), turystów jest coraz mniej, miasto nie ma nic do zaoferowania ani im, ani mieszkańcom (no chyba że kolejna biedronka i praca w niej to szczyt ambicji) , rozrywka w Węgorzewie też ogranicza się do jeżdżenia autem bez celu w tą i z powrotem, ani kina (prawdziwego), ani kręgielni ani nic, miasto po 20 godzinie zamiera, jak Pan ma zamiar zachęcić młodych do zostania tutaj ? Węgorzewo się starzeje każdy kto ma 2 ręce i skończył szkołę ucieka stąd taka prawda, jest to efekt wieloletnich zaniedbań.

 

Jak oceniasz 12 lat rządów burmistrza Piwowarczyka?

 • Źle (72%, 107 Votes)
 • Dobrze (18%, 27 Votes)
 • Nie mam zdania (10%, 15 Votes)

Total Voters: 149

Ładowanie ... Ładowanie ...

Spółdzielnia socjalna Węgorzewianka:

 1. Dlaczego budowa nowego budynku spółdzielni socjalnej Węgorzewianka stanęła na tak wczesnym etapie? Jak wiemy miasto ma w niej swój udział. Czy budynek jest umiejscowiony na „szambie” i stąd te opóźnienia? Czy budynek nie jest zbyt blisko drogi z nim sąsiadującej? Kiedy jest spodziewany termin realizacji?
 2. Jakie koszty poniosła do tej pory gmina z tytułu współpracy ze spółdzielnią „Węgorzewianka”? Proszę o podanie całościowej kwoty z rozbiciem na poszczególne pozycje.
 3. Czy gmina ponosi koszty prowadzenia działalności spółdzielni Węgorzewianka za wynajmowany lokal przy ul. Jasnej?
 4. W jakiej kwocie została dofinansowana Spółdzielnia Socjalna Węgorzewianka w roku 2017 oraz 2018?
 5. Na jakich zasadach spółdzielnia Węgorzewianka prowadzi obsługę ekomariny? Proszę o przedstawienie umowy wraz ze szczegółowymi informacjami. 
 6. Jaka opłatę ponosi Zrzeszenie Przedsiębiorców i Producentów Rolnych Ziemi Węgorzewskiej za wynajem lokalu w ekomarinie?

 

Drogi / infrastruktura:

 1. Dlaczego została porzucona koncepcja „Przebudowa ciągu komunikacyjnego ulic: Łąkowa- Kraszewskiego- Teatralna w Węgorzewie wraz z zagospodarowaniem i zmianą struktury terenów przyległych”? Obwodnica omijająca całe miasto przy braku perspektyw na przejście graniczne w Rudziszkach nie ma sensu, tym bardziej, że nie jest ona w planach doprowadzona do drogi na Kętrzyn. Projekt śródmiejskiej obwodnicy jest bardzo potrzebny, tym bardziej, że jest wpisany do Strategii WJM 2020. Tymczasem zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego na terenie LO, wprowadzając tam z powrotem boisko zamiast obwodnicy.
 2. W Węgorzewie jest problem z wyjazdem z wielu ulic: Jasna, 3 go Maja, Kraszewskiego i inne. Jaki ma Pan pomysł na polepszenie sytuacji? Policjant kierujący ruchem? Sygnalizacja świetlna?
 3. Dlaczego do tej pory nie została oświetlona ulica Teatralna na odcinku ZUK-LO (nowo wyasfaltowany odcinek)? Podobno w budżecie są na to środki finansowe (150.000 zł rocznie)?  W bloku przy tej ulicy mieszka 36 rodzin, stoi on już 30 lat,  a droga do tej pory nie została oświetlona.  Chcę przypomnieć, że do UM wpłynęło podanie m. in. w sprawie oświetlenia – wystarczyłoby 5-6 lamp – a tak po zmroku jest to najciemniejsza część Węgorzewa.
 4. Kiedy zostanie wybudowana ulica Teatralna na odcinku od przedszkola do bloku rotacyjnego? Bo zrobiono tylko ścieżkę o szerokości 1 metra.  A także, kiedy będzie uporządkowany teren byłego cmentarza przy ulicy Teatralnej? (krzewy i drzewa  zasłaniają w mieszkaniach światło dzienne).
 5. Kiedy w końcu zostanie doprowadzona do porządku ulica Wodociągowa ? Po tym jak pozwolono zasypywać byłą żwirownie ziemia z budowy samochody ciężarowe jeżdżą tam i z powrotem, a drogą nie da się przejść. Może Pan burmistrz wybierze się na spacer najlepiej po deszczu.
 6. Kiedy będzie naprawiona ulica Marii Konopnickiej a nie same dziury są na ulicy?
 7. Kiedy droga przy liceum zostanie oświetlona?
 8. Ulice Graniczna czy Poprzeczna nadal nie posiadają instalacji burzowej oraz kanalizacji, a nawierzchnia i chodniki są w tragicznym stanie. Kiedy ta część miasta doczeka się jakiejś inwestycji?
 9. Kiedy nastąpi remont ulicy Łąkowej! I  Takie dobre położenie drogi, a większość kierowców z niej rezygnuje z powodu dziur… Jeżeli nie droga, to może chociaż pare lamp? Wiele osób używa tej drogi, dzieci, młodzież a także i osoby starsze. Z tego co mi wiadomo juz wiele osób od wielu lat próbuje zrobić coś w tej sprawie, a są odsyłani z kwitkiem.
 10. Dlaczego ul. Krzywa ma zostać w 100% sfinansowana z zaciągniętego kredytu? Nie udało się uzyskać dofinansowania na tę inwestycję skoro ten problem jest znany od kilkunastu lat?
 11. Czy jest Pan za budową basenu w naszym mieście?
 12. Co ze promenadą w stronę plaży Mamry? Jest zapadnięta, czy zostanie naprawiona i kto ponosi odpowiedzialność za taki a nie inny stan rzeczy? Ogródki działkowe są ciągle zalewane!

About The Author

130 thoughts on “Oto pytania jakie zadaliście burmistrzowi [+sonda]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *