Oto herb i flaga Powiatu Węgorzewskiego!

Decyzją Rady Powiatu powołano Komisję Konkursową do oceny ofert złożonych w konkursie na opracowanie projektu graficznego herbu i flagi Powiatu Węgorzewskiego

W skład Komisji weszły następujące osoby:
1. Anna Faj – nauczyciel – historyk  w Zespole  Szkół  Ogólnokształcących w Węgorzewie,
2. Dorota Nowosad – plastyk, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie,
3. Krystyna  Jarosz – historyk i kustosz w Muzeum  Kultury Ludowej w Węgorzewie,
4. Ryszard  Karuzo – regionalista, geograf, przewodnik,
5. Sławomir Dobrowolski – nauczyciel – historyk w Gimnazjum w Węgorzewie,
6. Bogdan Rabij – nauczyciel – historyk w Szkole Podstawowej w Sobiechach,
7. Marek Zawadka – radny, Przewodniczący Komisji Doraźnej ds. herbu, flagi Powiatu    Węgorzewskiego,
8. Krzysztof  Kołaszewski – radny, członek  Komisji Doraźnej ds. herbu, flagi Powiatu    Węgorzewskiego,
9. Adam Maciej Florkiewicz – radny, członek  Komisji Doraźnej ds. herbu, flagi Powiatu    Węgorzewskiego.

Członkowie Komisji zebrali się  w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgorzewie, w dniu 27 listopada 2017r., o godz. 14:00. , gdzie zapoznali się z ofertami  złożonymi do konkursu, które zawierały wymagane załączniki zgodne z regulaminem konkursu. Dwie spośród nich zawierały po  dwa projekty herbu i flagi. W sumie Komisja miała do wyboru 10 projektów graficznych herbu i flagi Powiatu Węgorzewskiego.

Autorami złożonych ofert są:

1. Rafał Nowiński z Węgorzewa (1 projekt)
  2. Zofia Skublewska z Lublina  (1 projekt)
  3. Paweł Mielewczyk z Poznania (1 projekt)
  4. Paweł Mrozowski z Węgorzewa (1 projekt)
  5. Łukasz Aleksandrowicz z Płocka ( 2 projekty)
  6. Kamil Wójcikowski z Łodzi ( 1 projekt)
  7. Aleksander Bąk z Poznania (2 projekty)
  8. Jerzy Łapo z Węgorzewa (1 projekt)

Ostateczne, na trzecim posiedzeniu Komisji 4-go grudnia 2017r. , w wyniku głosowania wybrana została oferta pana Łukasza Aleksandrowicza z Płocka.

28-go grudnia br. na XLI Sesji Rady Powiatu w Węgorzewie zostanie przedstawiony do akceptacji projekt herbu i flagi Powiatu Węgorzewskiego rekomendowany przez Komisję Doraźną ds. herbu, flagi Powiatu Węgorzewskiego.

Uchwała Rady Powiatu w Węgorzewie wraz z projektem zostanie przesłana do akceptacji Komisji Heraldycznej funkcjonującej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji heraldycznej i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, ze zwycięzcą konkursu zostanie zawarta umowa o dzieło. W przypadku ewentualnych poprawek i uwag wniesionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, autor wybranego przez komisję konkursową projektu herbu i flagi zobowiązany będzie do ich usunięcia w ciągu 14 dni od otrzymania powiadomienia.

Po ostatecznym zatwierdzeniu projektu herbu i flagi przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zwycięzca konkursu otrzyma wynagrodzenie za wykonane dzieło w postaci projektu herbu i flagi Powiatu Węgorzewskiego, będące jednocześnie nagrodą w konkursie, w wysokości 2000,00zł brutto.

Projekt graficzny herbu i flagi Powiatu Węgorzewskiego, autorstwa pana Łukasza Aleksandrowicza  przedstawiamy na zamieszczonych w artykule grafikach.

Wstępnie serdecznie gratulujemy zwycięzcy, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za trud włożony w przygotowanie projektów i udział w konkursie.

5 KOMENTARZE

1. To jest chyba jakaś pomyłka, nieporozumienie. Co ten herb czy godło ma wspólnego z Węgorzewem czy choćby z Mazurami? A czy była by możliwość pokazania reszty projektów ? Dajcie się wypowiedzieć mieszkańcom.

2. Niestety w komisji konkursowej nie było żadnego heraldyka, autor projektu również nim nie jest co widać po wybranej pracy. Projekt w żaden sposób nie nawiązuje do miejscowej tradycji heraldycznej a jest jedynie plagiatem flagi województwa, którą trudno nazwać inaczej jak nieporozumieniem. Biały orzeł nie jest i nigdy nie był symbolem Prus Książęcych. Herb powiatu nie powinien również odwoływać się do herbu państwowego lecz do symboliki miejscowej. Ponadto herb nie powinien być w dwóch wersjach: samodzielny i inny umieszczony na fladze.