15 czerwca 2024

Miasto Węgorzewo sprzedało działkę nr 80/7 obręb Kal o powierzchni 3.4643ha  Panu Z. Sowińskiemu za kwotę 2.440.000,- zł w 2008r. 

Działka została sprzedana warunkowo z prawem pierwokupu przez Urząd jeśli inwestor w ciągu 5 lat nie wybuduje hotelu. (załącznik poniżej)

Następnie Inwestor czyli Dziób Orła Sowiński i wspólnicy Sp. K. nie wywiązał się z zapisów aktu notarialnego i nie wybudował Hotelu, a Gmina Węgorzewo nie skorzystała z prawa pierwokupu. 
 
Co na ten temat sądzi burmistrz Piwowarczyk?
 
 
Sąd w 2015 rok ogłosił upadłość spółki, a Syndyk Masy upadłości rozpoczął sprzedaż działki 80/7. Najpierw przygotowano wycenę przez biegłego na kwotę 2.222.200 zł i rozpoczęto procedurę sprzedaży.
 
 

Było kilka przetargów lecz nikt się nie zgłaszał więc Syndyk obniżał cenę i w 2016 roku ogłosił przetarg za kwotę 1.666.650 zł, który zakończył się niepowodzeniem. Kolejny przetarg w 2017 roku za kwotę sprzedaży nie mniejszą jak 67% ceny oszacowania, co stanowi 1.488.875,00 zł netto.

Po kolejnym braku zainteresowanych Syndyk wystąpił do Sędziego o sprzedaż bez przetargu za minimalną cenę 1.112.000 zł  i za tyle kupił działkę Pan Bauer 29 sierpnia 2017r. 
 
Reasumując Miasto Węgorzewo sprzedaje działkę za 2 mln 440 tyś i nie chciało jej odkupić za kwotę 1mln. 112 tys.
 
Przetargi były jawne i publikowane w prasie. Miasto jako wierzyciel miało prawo wglądu w akta postępowania upadłościowego.  Efekt jest taki, że straciło atrakcyjny grunt i nie ma nad nim kontroli.
 
Gmina Węgorzewo na liście wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. 
 

Jak wygląda perspektywa wybudowania hotelu przez nowego inwestora?

Pan Krzysztof Bauer kupił działkę i założył spółkę celową pod Inwestycję Northport S. A. z siedziba w Mrągowie. Następnie zlecił spółce z Warszawy Konkret Sp. z o.o
wykonanie Projektu budowlanego kompleksu Hotelowego na działce 80/7.
 
Tak oto wygląda projekt hotelu (na obrazku widzimy trzy budynki)
Zachęcamy do zapoznania się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla działki „Dziób Orła” > _ MPZP-pobierz.pdf
 

Sprawdźmy zgodność projektu z MPZP (opis na podstawie projektu)

1. Wysokość projektowanych budynków do dwóch kondygnacji łącznie z poddaszem użytkowym ( widzimy trzy, chyba że to poddasze jest nieużytkowe)
 
2. Linia nieprzekraczalna zabudowy, mam wątpliwości bo chyba została przekroczona 
ale zweryfikować można tylko mając plan zagospodarowania w Starostwie.
 
3. Zakaz lokalizowania przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko i tu powinien być wykonany raport ochrony środowiska uzgodniony z RDOŚ Olsztyn i wydana decyzja Środowiskowa, a twierdzenie, że się z inwestycja zmieszczą w powierzchni 4998m2.  Trudno w to uwierzyć, tym bardziej że tę powierzchnie należy liczyć łącznie z placem budowy, powierzchnią zabudowy, powierzchnia dróg i dojść śmietników miejsc postojowych. Ciężko jest sobie wyobrazić jak Hotel na 110 miejsc noclegowych miałby zmieścić się na 5000m2, a gdzie rekreacja ławki itd. 
 

4. Ustala się, że parter nie może być wyżej niż 1,5m od poziomu tereny w przypadku dużych spadków terenu, całkowicie pominięty w projekcie warunek.

5. Przepisy szczegółowe MPZP dla obszru 46UT określają lokalizacje jednej zwartej bryły budynku hotelowego w loklalizacji na rysunku planu, a projekt ma rozbitą bryłe składającą sie z trzech obiektów polączonych przyziemiem i zlokalizowanych inaczej niż na planie miejscowym, wskazany jest punkt widokowy w innym miejscu itd.
Gdyby szczegółowo przeanalizować projekt z MPZP to pewnie jeszcze więcej znalazło by się nieścisłości.
 
6. Jest zakaz polegający ” zakazuje się wzoszenia wszelkich obiektów budowlanych, których forma jest obca architekturze regionalnej. Czy projektowane budynki sa obce?
Raczej tak.
 
7. Ma być 70% terenu biologicznie czynnego i pewnie tak jest bo to duża działka ma 34.643m² = 100% wiec 70% to 24.250m² ale z tych 70% to 40 % winny stanowić zadrzewienia których tam nie widać.
 
Tak więc zadajmy sobie pytanie, czy burmistrz wodzi nas za nos, że tak szybko może być rozpoczęta budowa hotelu?
 

About The Author

109 thoughts on “Jak to było z działką „Dziób Orła” i z flagową inwestycją burmistrza – hotel w Węgorzewie

  1. [url=https://filtry-v-akvarium-spb.ru/]фильтр для аквариума[/url]
    [url=https://www.filtry-v-akvarium-spb.ru/]https://filtry-v-akvarium-spb.ru/[/url]
    [url=http://assadaaka.nl/?URL=filtry-v-akvarium-spb.ru]http://google.co.in/url?q=http://filtry-v-akvarium-spb.ru[/url]

  2. [url=https://filtry-v-akvarium-spb.ru/]фильтр для аквариума цена[/url]
    [url=http://www.filtry-v-akvarium-spb.ru]https://www.filtry-v-akvarium-spb.ru/[/url]
    [url=https://www.depechemode.cz/?URL=filtry-v-akvarium-spb.ru]http://b5togb.hkedcity.net/gate/gb/filtry-v-akvarium-spb.ru[/url]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *